Armia Królewskiego Miasta Gdańsk
Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy zaprezentować wam nową armię do "Ogniem i Mieczem".
Królewskie Miasto Gdańsk posiada rozpiskę podjazdową, oraz możliwość wystawienia samodzielnej dywizji. W niedługim czasie będą też dostępne modele uzupełniające do poszczególnych formacji muszkieterów oraz rajtarii, które pozwolą wam wystawić naprawdę pięknie prezentującą się armię tego sławetnego i bogatego miasta. Dostępny również będzie zestaw dowódców, wzorowany na historycznych pułkownikach i majorach z tamtego okresu, wraz z gdańskimi sztandarami.
Gdańsk był największym portem bałtyckim, a jego ważna pozycja gospodarczo-polityczna wynikała przede wszystkim z dogodnego położenia i kontrolowania handlu wiślanego. Największe i najbogatsze miasto Rzeczpospolitej odgrywało niezwykle ważną rolę w basenie Morza Bałtyckiego, co musiało oczywiście prowadzić do konfliktów zbrojnych obejmujących miasto i jego okolice. W przypadku zagrożenia Gdańsk mógł liczyć na dwa główne źródła sił zbrojnych dla swojej obrony ? mieszczańskiej milicji (pospolitego ruszenia) i żołnierzy zaciężnych. Siłą rzeczy to na tych ostatnich spadał ciężar walk, jako że powoływani pod broń mieszczanie nie stanowi zbyt dobrego materiału żołnierskiego. W 1576 roku Gdańsk, popierający kandydaturę arcyksięcia Maksymiliana, przeciwstawił się wyborowi Stefana Batorego na króla. Doszło do krótkotrwałej wojny polsko-gdańskiej, której najważniejszym punktem była bitwa pod Lubieszowem, stoczona 17 czerwca 1577 roku. Armia gdańska, złożona z 3500 najemników (przede wszystkim niemieckich) i 8-10 000 pospolitego ruszenia miejskiego, została rozbita i wręcz zmasakrowana przez wojska królewskie. Jednak armia Batorego nie była w stanie wykorzystać doskonałego zwycięstwa. Gdańsk zaciągnął kolejne oddziały najemne (w tym szkockie i niderlandzkie) i przy wsparciu Danii opierał się oblężeniu. 12 grudnia 1577 roku doszło jednak do podpisania ugody na mocy której Gdańsk rozpuścił wojsko najemne, zobowiązał się do zapłaty kompensaty i przeproszenia króla. Mimo złożenia broni, wojna ta była tryumfem miasta, które zachowało swoją pozycję i nie pozwoliło sobie na narzucenie kontroli królewskiej.
Niezwykle chwalebną postawę wykazała ludność Gdańska w czasie ?Potopu?. Miasto stawiło aktywny opór Szwedom, pozostając jedynym niezdobytym punktem na północy kraju. Ciężar obrony spadł na kilkutysięczne wojska najemne, dodatkowo przez rok (1656-1657) wspierane przez posiłki niderlandzkie i oddziały koronne, a w razie potrzeby także przez milicję miejską. Podjazdy kawalerii wysłanej z miasta szarpały oddziały szwedzkie, atakowały furażerów i konwoje, nierzadko zadając okupantom duże straty. Najważniejszym sukcesem sił gdańskich (wspartych posiłkami z armii koronnej) było zdobycie 22 grudnia 1659 roku Głowy Gdańskiej. Twierdza skapitulowała po trzymiesięcznym oblężeniu, w którym główną rolę odegrała piechota i artyleria armii gdańskiej.
PDF z armią do pobrania: TUTAJ
Zespół Ogniem i Mieczem