UWAGA - przeglądarka ma wyłączoną obsługą JAVASCRIPT

Do prawidłowego działania strony, niezbędna jest włączona obsługa JAVASCRIPT w przeglądarce.

Nowości Wydawnicze

 

 

Nowości wydawnicze

 

Do sklepów sprzedających Ogniem i Mieczem trafiło kilka nowych zestawów. Przede wszystkim zadowoleni będą gracze grający Carstwem Moskiewskim oraz Ci z was , którzy chcą rozpocząć grę Królestwem Szwecji.

 

  1. Rajtarzy moskiewscy

 

Rajtarzy Moskiewscy - formację tę po raz pierwszy utworzono w Państwie Moskiewskim w 1632 roku, jednak w większych ilościach pojawiła po roku 1654 w czasie wojny z Polską i Litwą. Stanowili główną siłę uderzeniową jazdy moskiewskiej w drugiej połowie XVII wieku. Oparta była ona na wzorcach i regulaminach zachodnioeuropejskich, także dużą część kadry dowódczej stanowili oficerowie cudzoziemscy. Dominowała wysoka dyscyplina, nacisk na dobre wyszkolenie oraz jednolite uzbrojenie- w większości importowane. Rajtarzy byli jazdą uzbrojoną w długą broń palną (arkebuzy), parę pistoletów i pałasz lub szablę. Uzbrojenie ochronne składało się z metalowego hełmu-szyszaka w typie zachodnim i kirysu.

 


 

 

 

  1. Wyższe Dowództwo Moskiewskie

 

Na czele armii Carstwa Moskiewskiego stał sam car. W kampaniach dowodzili jednak zaufani wojewodowie, wybierani przez władcę. Otrzymywali oni tytuł pierwszego wojewody i dowodzili tzw. wielkim pułkiem. Pułkami wojewodzińskimi (odpowiedniki dywizji) dowodzili wojewodowie. Na czele zwykłych pułków widzimy pułkowników zwanych gołowa. W pułkach nowego stroja kadra wyglądała podobnie jak w armiach zachodnioeuropejskich - regimenty były dowodzone przez pułkowników (oberszterów) lub podpułkowników.

 


 

 

 

  1. Podjazd Królestwa Szwecji

 

Podjazd Królestwa Szwecji to doskonały początek przygody z "Ogniem i Mieczem". Zestaw zawiera podstawę Oddziału Wydzielonego - jednego z wariantu podjazdu szwedzkiego. Pozwala on na grę właśnie na tym poziomie rozgrywki. W zestawie znajduję się Pułkownik, dwie kompanie rajtarów, dwie kompanie dragonów oraz 3-funtowe działo regimentowe z obsługą.

Rajtaria - to podstawowy rodzaj jazdy w armii szwedzkiej w XVII w.. Rajtarzy krajowi-szwedzcy i fińscy w tym okresie nie używali już uzbrojenia ochronnego, zadowalając się jedynie skórzanym, 'łosiowym' koletem i to nie zawsze. Na głowach zamiast kosztowniejszych hełmów noszono filcowe kapelusze. Na ich uzbrojenie składała się para pistoletów oraz pałasz. W walce rajtarzy szwedzcy stosowali głównie szarżę na białą broń, a czasem także ostrzał z pistoletów.

Dragoni - "konna piechota" była idealną formacją do wsparcia jazdy szwedzkiej. Jej główną zaletą była mobilność - mogła towarzyszyć kawalerii w przemarszu, po czym spieszyć się na polu bitwy i wesprzeć ją ogniem.

Działo regimentowe - łatwe w transporcie, stanowiło solidne wsparcie dla jazdy i piechoty. Ogień artylerii regimentowej znacznie wzmacniał siłę ognia muszkietowego. Można było w tym celu wykorzystać zarówno kartacze jak i pełne kule.

 

 

 

 

 

Zespół Ogniem i Mieczem

 

Forum<- wyraź swoją opinię